Ero sivun ”Jarokin testit turailut” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| border=" | {| border="0" cellpadding="4" cellspacing="0" width="250" style="float: right; margin: 0 0 0 1em; text-align: left; vertical-align: top; border:1px solid #BBB;" | ||
| [[Kuva:27.6.2010 028.jpg|center|thumb|200px|Aji Cristal]] | | colspan="2" | [[Kuva:27.6.2010 028.jpg|center|thumb|200px|Aji Cristal]] | ||
|- | |- style="font-size:87%" | ||
| | | Laji: || Capsicum Baccatum | ||
|- style="font-size:87%" | |||
| Kasvin koko: || Suuri | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Hedelmän koko: || 6-12cm | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Hedelmän muoto: || Suippo, kypsyessään hedelmän pinta alkaa uurteilemaan. | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Tulisuus: || Tulinen | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Maku: || Hedelmäinen | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Käyttö: || Parhaimmillaan tuoreena, salaatissa, leivän päällä tai savustettuna | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Kypsyminen: || Normaali | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Kukan koko: || Keskikokoinen | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Lehden koko: || Keskikokoinen | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Tukeminen: || Saattaa vaatia | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Valon tarve: || Keskivaativa | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Satoisuus: || Satoisa | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Alkuperä: || Chile | |||
|- style="font-size:87%" | |||
| Tuholaisherkkyys: || Normaali | |||
|} | |} | ||
Versio 11. tammikuuta 2013 kello 19.53
Laji: | Capsicum Baccatum |
Kasvin koko: | Suuri |
Hedelmän koko: | 6-12cm |
Hedelmän muoto: | Suippo, kypsyessään hedelmän pinta alkaa uurteilemaan. |
Tulisuus: | Tulinen |
Maku: | Hedelmäinen |
Käyttö: | Parhaimmillaan tuoreena, salaatissa, leivän päällä tai savustettuna |
Kypsyminen: | Normaali |
Kukan koko: | Keskikokoinen |
Lehden koko: | Keskikokoinen |
Tukeminen: | Saattaa vaatia |
Valon tarve: | Keskivaativa |
Satoisuus: | Satoisa |
Alkuperä: | Chile |
Tuholaisherkkyys: | Normaali |
Aji Testi
Aji Cristal on miellyttävän hedelmäisen makuinen ja kohtuutulinen. Hedelmät kypsyvät vihreästä oranssin kautta punaiseksi. Monien mielestä oranssina maku on parhaimmillaan. Maku hieman vaihtelee hedelmän kypsyyden mukaan, mutta tulisuus ei juuri muutu. Kypsät hedelmät ovat toki tulisempia kuin aivan raa'at... Testailen tässä taulukoita, tällä ei oikein ole muuta merkitystä.
Kuvat
Raakileita |
Kukkia |
Hedelmä |
Kypsiä hedelmiä |