Ero sivun ”Käyttäjä:Tornipöllö” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
(Ak: Uusi sivu: Yleislajien vertailu {| class=wikitable |- ! ominaisuus !! ''C. annuum'' !! ''C. baccatum'' !! ''C. chinense'' !! ''C. frutescens'' !! ''C. pubescens''<br/>rocoto/luqutu |- | ikä...) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 5: | Rivi 5: | ||
! ominaisuus !! ''C. annuum'' !! ''C. baccatum'' !! ''C. chinense'' !! ''C. frutescens'' !! ''C. pubescens''<br/>rocoto/luqutu | ! ominaisuus !! ''C. annuum'' !! ''C. baccatum'' !! ''C. chinense'' !! ''C. frutescens'' !! ''C. pubescens''<br/>rocoto/luqutu | ||
|- | |- | ||
| | | kasvutapa || a || b || vaihteleva, usein pienehkö pensasmainen || f || pensasmainen, leviävä | ||
|- | |- | ||
| kasvatus || | | kasvatus || tuotteliain lämpimässä ja kuivahkossa || b || c || f || viihtyy muita viileämmässä, ei siedä trooppista kuumuutta | ||
|- | |- | ||
| karvaisuus || a || b || c || f || varsi, lehdet, nuput | | karvaisuus || a || b || c || f || varsi, lehdet, nuput | ||
|- | |- | ||
| teriö || | | kukkia per hanka || 1 || b || 2-5 || f || 1-2 | ||
|- | |||
| teriö || valkoinen, joskus violetihtava || valkoinen, kellertävät/vihertävät täplät || pieni, valkoinen, 5 petalia || valkoinen, kellertävät/vihertävät täplät || enimmäkseen violetti | |||
|- | |- | ||
| luotit || a || b || c || f || tummanpurppurat kylkiraidat | | luotit || a || b || c || f || tummanpurppurat kylkiraidat | ||
|- | |- | ||
| hedelmän muoto || a || moninainen, mm. kello, suippo || c || suippo, luotimainen || pyöreä, omenamainen | | hedelmän muoto || a || moninainen, mm. kello, suippo || c || suippo, luotimainen, pieni || pyöreä, omenamainen | ||
|- | |- | ||
| hedelmän suunta || a || roikkuva || c || yleensä pysty || p | | hedelmän suunta || a || roikkuva || c || yleensä pysty || p | ||
|- | |- | ||
| hedelmän väri || | | hedelmän väri || yleiset, vihreä || b || yleiset, myös erikoisia kuten violetti, ruskea || monivärinen kypsyminen || p | ||
|- | |||
| siemenet || vaaleat || b || c || f || '''mustat''' | |||
|- | |- | ||
| | | maku || mieto-keskitulinen, muuten tyypillisesti varsin mitätön || keskitulinen || tulinen-erittäin tulinen || tulinen || p | ||
|} | |} | ||
annuum x frutescens -- siemenet eivät idä |
Versio 5. helmikuuta 2018 kello 19.22
Yleislajien vertailu
ominaisuus | C. annuum | C. baccatum | C. chinense | C. frutescens | C. pubescens rocoto/luqutu |
---|---|---|---|---|---|
kasvutapa | a | b | vaihteleva, usein pienehkö pensasmainen | f | pensasmainen, leviävä |
kasvatus | tuotteliain lämpimässä ja kuivahkossa | b | c | f | viihtyy muita viileämmässä, ei siedä trooppista kuumuutta |
karvaisuus | a | b | c | f | varsi, lehdet, nuput |
kukkia per hanka | 1 | b | 2-5 | f | 1-2 |
teriö | valkoinen, joskus violetihtava | valkoinen, kellertävät/vihertävät täplät | pieni, valkoinen, 5 petalia | valkoinen, kellertävät/vihertävät täplät | enimmäkseen violetti |
luotit | a | b | c | f | tummanpurppurat kylkiraidat |
hedelmän muoto | a | moninainen, mm. kello, suippo | c | suippo, luotimainen, pieni | pyöreä, omenamainen |
hedelmän suunta | a | roikkuva | c | yleensä pysty | p |
hedelmän väri | yleiset, vihreä | b | yleiset, myös erikoisia kuten violetti, ruskea | monivärinen kypsyminen | p |
siemenet | vaaleat | b | c | f | mustat |
maku | mieto-keskitulinen, muuten tyypillisesti varsin mitätön | keskitulinen | tulinen-erittäin tulinen | tulinen | p |
annuum x frutescens -- siemenet eivät idä