Ero sivun ”Malawi Bird's Eye” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Capsicum annuum'''[[Tiedosto:Malawi Birds Eye.JPG|thumb|Malawi Bird's Eye|200px]] | '''Capsicum annuum'''[[Tiedosto:Malawi Birds Eye.JPG|thumb|Malawi Bird's Eye|200px]] | ||
---- | |||
{| align="right" border="1" | {| align="right" border="1" | ||
|align="center"|''' | |align="center"|'''Kasvin koko''' | ||
|align="center"|''' | |align="center"|Keskikokoisesta isoon | ||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän koko''' | |||
|align="center"|n. 2-5 cm | |||
|- | |||
|align="center"|'''Hedelmän muoto''' | |||
|align="center"|Pyöreähkö, kapenee kärkeä kohden | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tulisuus''' | |align="center"|'''Tulisuus''' | ||
|align="center"|Keskivahva | |||
|- | |||
|align="center"|'''Maku''' | |align="center"|'''Maku''' | ||
|align="center"|''' | |align="center"|Raikas, hedelmäinen | ||
|align="center"|''' | |- | ||
|align="center"|'''Käyttö''' | |||
|align="center"|Etikkasäilykkeenä, levitteessä, ruoanlaitossa, kuivattuna | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kypsyminen''' | |||
|align="center"|Hidas kypsymään | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kukan koko''' | |||
|align="center"|Pieni - keskikoko | |||
|- | |||
|align="center"|'''Lehden koko''' | |||
|align="center"|Taimena iso, myöhemmin keskikoko | |||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Tukeminen''' | ||
|align="center"| | |align="center"|Kasvattaa vahvan varren | ||
|align="center"| | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Valon tarve''' | ||
|align="center"| | |align="center"|Vaatii valoa, kasvaa valoa kohden | ||
|align="center"| | |- | ||
|align="center"|'''Satoisuus''' | |||
|align="center"|Satoisa optimioloissa | |||
|- | |||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |||
|align="center"|Suriname | |||
|} | |} | ||
Rivi 25: | Rivi 53: | ||
Puolivilli lajike. | Puolivilli lajike. | ||
[[Tiedosto:Malawi Birds Eye.JPG|thumb|'Lajike' kukka|200px]] |
Versio 6. marraskuuta 2010 kello 14.37
Capsicum annuum
Kasvin koko | Keskikokoisesta isoon |
Hedelmän koko | n. 2-5 cm |
Hedelmän muoto | Pyöreähkö, kapenee kärkeä kohden |
Tulisuus | Keskivahva |
Maku | Raikas, hedelmäinen |
Käyttö | Etikkasäilykkeenä, levitteessä, ruoanlaitossa, kuivattuna |
Kypsyminen | Hidas kypsymään |
Kukan koko | Pieni - keskikoko |
Lehden koko | Taimena iso, myöhemmin keskikoko |
Tukeminen | Kasvattaa vahvan varren |
Valon tarve | Vaatii valoa, kasvaa valoa kohden |
Satoisuus | Satoisa optimioloissa |
Alkuperä | Suriname |
Malawi Bird's Eye on kotoisin Afrikasta Malawin tasavallasta.
Kasvattaa yhden päävarren, josta haarautuu roikkumaan useita ohuempia varsia.
Tunnetaan myös nimellä Amppelichili.
Puolivilli lajike.