Ero sivun ”Malawi Bird's Eye” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 42: | Rivi 42: | ||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |align="center"|'''Alkuperä''' | ||
|align="center"|Malawi | |align="center"|Malawi | ||
|- | |||
|align="center"|'''Tuholaiskestävyys''' | |||
|align="center"|Normaali | |||
|} | |} | ||
Versio 9. marraskuuta 2010 kello 00.09
Capsicum annuum
Kasvin koko | Pieni |
Hedelmän koko | n. 3-4 cm |
Hedelmän muoto | Suippo |
Tulisuus | Keskivahva |
Maku | Terävä |
Käyttö | Kuivattuna ruoanlaitossa |
Kypsyminen | Normaali |
Kukan koko | Pieni |
Lehden koko | Keskikokoinen |
Tukeminen | Kasvattaa vahvan varren |
Valon tarve | Normaali |
Satoisuus | Normaali |
Alkuperä | Malawi |
Tuholaiskestävyys | Normaali |
Malawi Bird's Eye on kotoisin Afrikasta Malawin tasavallasta.
Kasvattaa yhden päävarren, josta haarautuu roikkumaan useita ohuempia varsia.
Tunnetaan myös nimellä Amppelichili.
Puolivilli lajike.