Ero sivun ”Ohje:Sisällys” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 40: | Rivi 40: | ||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |align="center"|'''Alkuperä''' | ||
|align="center"|Maa tai alue tähän, esim. Brasilia | |align="center"|Maa tai alue tähän, esim. Brasilia | ||
|- | |||
|align="center"|'''Siemenpankki''' | |||
|align="center"|Suomen Chiliyhdistys ry:n siemenpankki On/Ei. Yhdistys käyttää | |||
|} | |} | ||
[[Esimerkkisivu]] |
Versio 6. marraskuuta 2010 kello 13.52
Ilmoita kasvin koko ja tulisuus sanoin, hedelmän koko n. senttimetreinä.
Kasvin koko | Pieni = n.40-60cm, Keski = 60-120cm, Suuri = 120-200cm, Todella suuri = yli 200cm |
Hedelmän koko | n. 2-5 cm |
Hedelmän muoto | Pyöreähkö, Suippo, |
Tulisuus | Tuleton = 0, Mieto 1-3, Keski = 4-6, Tulinen = 7-9, Extreme = 10-10+ |
Maku | Terävä, Raikas, Hedelmäinen, Mehukas... |
Käyttö | Etikkasäilykkeenä, levitteessä, ruoanlaitossa, kuivattuna... |
Kypsyminen | Erittäin nopea, Nopea kypsymään, Normaali, Hidas kypsymään, Erittäin hidas |
Kukan koko | Pieni, Keskikoko, Iso |
Lehden koko | Taimena iso, myöhemmin keskikoko |
Tukeminen | Kasvattaa vahvan varren, Vaatii tukemista. |
Valon tarve | Vähäinen, Keskinkertainen, Vaatii valoa |
Satoisuus | Vähäinen, Normaali, Satoisa |
Alkuperä | Maa tai alue tähän, esim. Brasilia |
Siemenpankki | Suomen Chiliyhdistys ry:n siemenpankki On/Ei. Yhdistys käyttää |