Ero sivun ”PI 497974” versioiden välillä
ChiliWikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''PI 497974, Bishop's Hat, Capsicum baccatum''' | '''PI 497974, Bishop's Hat, Capsicum baccatum''' | ||
{| align="right" border="1" | {| align="right" border="1" | ||
|align="center"|''' | |align="center"|'''Koko''' | ||
|align="center"|Keskikokoisesta isoon | |||
|- | |||
|align="center"|'''Podin koko''' | |align="center"|'''Podin koko''' | ||
|align="center"|n. 5 cm | |||
|- | |||
|align="center"|'''Podin muoto''' | |||
|align="center"|Kello | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tulisuus''' | |align="center"|'''Tulisuus''' | ||
|align="center"|Mieto | |||
|- | |||
|align="center"|'''Maku''' | |align="center"|'''Maku''' | ||
|align="center"| | |align="center"|Hedelmäinen | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Käyttö''' | ||
|align="center"| | |align="center"|Täytettynä, etikkasäilykkeenä | ||
|align="center"| | |- | ||
|align="center"| | |align="center"|'''Valmistuminen''' | ||
|align="center"|Hidas kypsymään | |||
|- | |||
|align="center"|'''Kukan koko''' | |||
|align="center"|Keskikoko | |||
|- | |||
|align="center"|'''Lehden koko''' | |||
|align="center"|Taimena iso, myöhemmin keskikoko | |||
|- | |||
|align="center"|'''Tukeminen''' | |||
|align="center"|Tarpeen | |||
|- | |||
|align="center"|'''Valon tarve''' | |||
|align="center"|Normaali | |||
|- | |||
|align="center"|'''Satoisuus''' | |||
|align="center"|Normaali | |align="center"|Normaali | ||
|align="center"| | |- | ||
|align="center"|'''Alkuperä''' | |||
|align="center"|Brasilia | |||
|} | |} | ||
Rivi 25: | Rivi 46: | ||
Rinnakkaisnimiä mm. Balloon, Pimenta Cambuci, Ubatuba Campuci, Chapeu de Frade, Campane, Peri Peri, Aji Flor, Orchid, Bishops Hat, Christmas bell. | Rinnakkaisnimiä mm. Balloon, Pimenta Cambuci, Ubatuba Campuci, Chapeu de Frade, Campane, Peri Peri, Aji Flor, Orchid, Bishops Hat, Christmas bell. | ||
Kotoisin Brasiliasta, mutta muitakin maita mainitaan. Kasvaa helposti köynnösmäiseksi kattoon asti. Hidas, kypsyminen voi kestää yli 2 kuukautta. | Kotoisin Brasiliasta, mutta muitakin maita mainitaan. Kasvaa helposti köynnösmäiseksi kattoon asti. Hidas, kypsyminen voi kestää yli 2 kuukautta. | ||
[[Tiedosto:Campanekypsyy.jpg|thumb|left|PI 497974 kypsyy|200px]] [[Tiedosto:Campane kukka.png|thumb|center|PI 497974 kukkii|200px]] | |||
PI 497974 USDA-tietokannassa: http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/acc/display.pl?1392910 | PI 497974 USDA-tietokannassa: http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/acc/display.pl?1392910 |
Versio 6. marraskuuta 2010 kello 10.26
PI 497974, Bishop's Hat, Capsicum baccatum
Koko | Keskikokoisesta isoon |
Podin koko | n. 5 cm |
Podin muoto | Kello |
Tulisuus | Mieto |
Maku | Hedelmäinen |
Käyttö | Täytettynä, etikkasäilykkeenä |
Valmistuminen | Hidas kypsymään |
Kukan koko | Keskikoko |
Lehden koko | Taimena iso, myöhemmin keskikoko |
Tukeminen | Tarpeen |
Valon tarve | Normaali |
Satoisuus | Normaali |
Alkuperä | Brasilia |
Perusnimi suurelle joukolle "Piispan Hattu" -tyyppisiä chilejä.
Rinnakkaisnimiä mm. Balloon, Pimenta Cambuci, Ubatuba Campuci, Chapeu de Frade, Campane, Peri Peri, Aji Flor, Orchid, Bishops Hat, Christmas bell.
Kotoisin Brasiliasta, mutta muitakin maita mainitaan. Kasvaa helposti köynnösmäiseksi kattoon asti. Hidas, kypsyminen voi kestää yli 2 kuukautta.
PI 497974 USDA-tietokannassa: http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/acc/display.pl?1392910